Piła 29/31

Tytuł: Piła
Tytuł oryginalny: Saw
Rok produkcji: 2004
Kraj produkcji: Australia, USADwóch nieznających się mężczyzn budzi się w nieznanym im miejscu wyglądającym jak prehistoryczna łazienka. Spanikowani szukają drogi ucieczki i wyjaśnienia tego wszystkiego. Niestety nie mogą zdziałać zbyt wiele, gdyż ich stopy są przymocowane wielkimi, metalowymi łańcuchami do ściekowych rur. Obydwaj znajdują w swoich kieszeniach małe kasetki. W akcie desperacji próbują zdobyć odtwarzacz, który znajduje się... w ręce trupa leżącego na środku łazienki. Niestety to dopiero początek. Psychopatyczny głos dochodzący z odtwarzacza zaczyna ich szantażować, a stawką jest życie. Czy któryś z nich posunie się do tego, by zabić dla życia swojej rodziny i siebie samego? Kto jest psychopatą?Kilka mniej znanych faktów nt. filmu.

Film został nakręcony w osiemnaście dni.
Początkowo film miał wyjść od razu na wideo, jednak po pozytywnych opiniach, postanowiono, że wejdzie na ekrany kin.

Większość zdjęć została zrobiona w przekształconej do tego celu hurtowni. Łazienka została specjalnie zbudowana, podczas gdy inne miejsca zostały odnowione z istniejących już pomieszczeń.
Wszystkie sceny rozgrywające się w łazience zostały nakręcone w ciągu sześciu dni.
Montaż filmu odbywał się na bieżąco. Nakręcone sceny od razu trafiały na stół montażysty.
Aktorzy nie mieli żadnych prób. Po prostu stawali przed kamerą i grali.
Jedyna scena nie kręcona wewnątrz jakiegoś pomieszczenia to pościg samochodowy.W scenie z eksplodującą głową włożono do niej wnętrzności królika oraz psie żarcie, a potem strzelono do niej ze strzelby.Aktorzy grający w "Pile" nie brali udziału w żadnych przesłuchaniach.
Odgrywający rolę Johna - Tobin Bell podczas kręcenia scen w łazience leżał na ziemi cały czas, ponieważ nie chciano wydawać pieniędzy na kukłę.
Makijaż i charakteryzacja Jigsawa zajmowały dwie, trzy godziny dziennie.
Leigh Whannell wspomina na dodatkowym nagraniu dołączonym do DVD, że scena, w której jego bohater nurkuje w brudnej toalecie jest pewnego rodzaju hołdem dla filmu "Trainspotting" Danny'ego Boyle'a.

Scena pościgu samochodowego została nakręcona w garażu magazynu fabrycznego, poprzez wyłączenie świateł, dodania nieco mgły i potrząsania samochodami podczas ujęć z przodu.

29.10.2018

Filmy o tematyce śląskiej

Publikacja 10 albumów, które wpłynęły na mój muzyczny gust.

Memuar z czasów zarazy. Lata dwudzieste XXI wieku.

Filmy drogi

Teksty chronione są prawem autorskim. Obsługiwane przez usługę Blogger.