Noc żywych trupów 20/31

Tytuł: Noc żywych trupów
Tytuł oryginalny: Night of the Living Dead
Rok produkcji: 1969
Kraj produkcji: USA

George A. Romero, mistrz kina grozy przedstawia jeden z najsłynniejszych horrorów świata! To miała być spokojna wycieczka w rodzinne strony. Barbara i Johnny nie wiedzieli jednak, że w chwili, gdy zdecydowali się odwiedzić grób rodziców Amerykę opanowały głodne ludzkiego ciała, krwiożercze zombie... Teraz jedynym ratunkiem staje się ucieczka i pomoc przypadkowych ludzi. Czy uda im się dotrwać do świtu? Zobacz mroczny, przerażający i trzymający w napięciu jak żaden inny, horror, który na nowo zdefiniował gatunek kina grozy odkrywając przed światem nowe oblicze zombie!


[opis dystrybutora dvd]


Kilka mniej znanych faktów nt. filmu.


To jeden z najbardziej udanych filmów niezależnych, jakie kiedykolwiek powstały. Koszt produkcji wynosił 114 000 USD (równowartość 798 000 USD w 2017 r.) Przychody wyniosły około 30 milionów USD (równowartość 210 milionów USD w 2017 r.) - ponad 263 razy więcej niż jego budżet.


"Noc żywych trupów" jest pierwszym horrorem, gdzie Afroamerykanin gra główną rolę.


Podczas kręcenia scen na cmentarzu zdarzył się nieoczekiwany wypadek, który zmusił reżysera do niewielkich zmian w scenariuszu. W nocy ktoś uszkodził samochód Barbary i Johnny'ego tak, że nie dało się tego ukryć przed kamerą. Romero wymyślił więc, że w filmie samochód rozbije się o drzewo.


Ręka zombie, ucięta przez Toma kuchennym nożem, wykonana była z gliny i wypełniona syropem czekoladowym.


Wydana w 1954 r. książka Richarda Mathesona "I am Legend" była inspiracją scenariusza. Opowiadała o człowieku, który jako jedyny oparł się pladze wampiryzmu. Historia została zmodyfikowana tak, że w efekcie powstała opowieść o świecie opanowanym przez zombie. Cały film do obejrzenia tutaj.


20.10.2018

Filmy o tematyce śląskiej

Publikacja 10 albumów, które wpłynęły na mój muzyczny gust.

Memuar z czasów zarazy. Lata dwudzieste XXI wieku.

Filmy drogi

Teksty chronione są prawem autorskim. Obsługiwane przez usługę Blogger.