Koszmar z ulicy Wiązów 6/31

Tytuł: Koszmar z ulicy Wiązów
Tytuł oryginalny: A Nightmare on Elm Street
Rok produkcji: 1984
Kraj produkcji: USA


Nancy Thompson, córka miejscowego policjanta coraz częściej miewa koszmary z Freddym Kruegerem. Opowiada o tym kolegom i koleżankom w klasie. Okazuje się, że ich sny są podobne. Kiedy w wyniku kolejnego nocnego koszmaru ginie jej koleżanka Tina, Nancy zdaje sobie sprawę, że musi znaleźć sposób na powstrzymanie Freddiego.


"Freddy Krueger jest owocem gwałtu. Jego matka, zakonnica Amanda Krueger, była pracownicą szpitala psychiatrycznego w Springwood. Pewnego dnia została niechcący zamknięta w wieży szpitala, w której przebywali najniebezpieczniejsi chorzy. Zakonnica została wielokrotnie zgwałcona, zanim pracownicy szpitala zorientowali się gdzie jest.

Urodził się chłopiec. Trafił do sierocińca, skąd przygarnął go pewien alfons, chcący zrobić z bohatera jakiś użytek. Krueger nie spełniał jednak oczekiwań, dlatego często był bity. Po jakimś czasie ból zaczął sprawiać mu przyjemność – do tego stopnia, że zaczął sam się okaleczać brzytwą przybranego ojca. Pewnego dnia spalił dom, w którym mieszkał, pod jego nieobecność. W pożarze zginął jego opiekun.

Minęło kilkanaście lat. Freddy ożenił się, miał córkę, mieszkał przy spokojnej ulicy Wiązów. Jednak w miasteczku Springwood zaczęły znikać dzieci. Sprawcą był Krueger. Skonstruował narzędzie zbrodni – rękawicę z ostrzami zamiast palców. Nie wahał się zamordować własnej żony, gdy ta dowiedziała się, że jej mąż jest mordercą dzieci i chciała to zgłosić na policję. Niedługo później mieszkańcy Springwood odkryli, kto porywa i morduje ich dzieci. W wyniku błędu w procedurze sądowniczej Krueger uniknął kary. Rodzice zaczęli ścigać go na własną rękę. Spalili go w kotłowni, w której się ukrywał, a zwłoki wrzucili do bagażnika samochodu na złomowisku. Jednak Freddy przed śmiercią zawarł pakt z siłami zła, które obdarzyły go nieśmiertelnością. Od tej pory nawiedzał swoje ofiary – dzieci osób, które brały udział w jego zabójstwie – w snach. Jeśli w śnie nie udało się ofierze uciec, nigdy już się nie budziła."
Wes Craven wpadł na pomysł napisania scenariusza po serii artykułów w Los Angeles Times o azjatyckich emigrantach z plemienia Hmong, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych, uciekając spod panowania Pol Pota. W ciągu roku od przybycia, trzech z nich zmarło na skutek sennych koszmarów. Lekarze nazwali ten przypadek Syndromem Nagłej Niespodziewanej Śmierci. Podobne przypadki obserwowano w Singapurze. Ludzie najzwyczajniej umierali we śnie. Mieszkańcy Laosu z kolei uważają, że odpowiedzialność za zgony ponosi zły demon - dab tsuam.
Źródła infomacji filmweb.pl oraz imdb.com

6.10.2018

Filmy o tematyce śląskiej

Publikacja 10 albumów, które wpłynęły na mój muzyczny gust.

Memuar z czasów zarazy. Lata dwudzieste XXI wieku.

Filmy drogi

Teksty chronione są prawem autorskim. Obsługiwane przez usługę Blogger.