Halloween 31/31

Tytuł: Halloween
Tytuł oryginalny: Halloween
Rok produkcji: 1978
Kraj produkcji: USA

Rok 1963, Halloween. Sześcioletni Michael Myers morduje swoją starszą siostrę. Trafia do zakładu psychiatrycznego pod opiekę doktora Loomisa. Jednak piętnaście lat później ucieka. Doktor Loomis słusznie podejrzewa, że Michael pojawi się w swoich rodzinnych okolicach. W noc Halloween miasteczkiem Haddonfield wstrząsa seria brutalnych morderstw.Kilka mniej znanych faktów nt. filmu


Ze względu na swój skromny budżet, dział wsparcia musiał użyć najtańszej maski za dwa dolary, którą kupili w sklepie z kostiumami: maska Star Trek (1966) Williama Shatnera. Później pomalowano ją natryskowo na biało, wygładzono włosy i zmieniono kształty otworów na oczy. Shatner przyznał, że od lat nie miał pojęcia, że jego podobieństwo zostało wykorzystane w tym filmie. Dopiero w trakcie wywiadu ktoś wspomniał o swojej masce. Z radością stwierdził, że jest zaszczycony tym gestem.Film został nakręcony wczesną wiosną w południowej Kalifornii (w przeciwieństwie do stanu Illinois pod koniec października), producenci musieli kupić papierowe liście drzew i pomalować je w kolorach jesieni, a następnie rozproszyć je w miejscach filmowania. Aby zaoszczędzić pieniądze, po sfilmowaniu sceny, liście zostały zebrane i ponownie wykorzystane. Jednak, jak zauważają Jamie Lee Curtis i John Carpenter w komentarzu audio na DVD, drzewa są dość pełne i zielone, a niektóre palmy można nawet zobaczyć, mimo że w październiku w Illinois drzewa nie posiadają liści, a palmy z powodu zimnego klimatu nie występują.


Ze względu na niski budżet filmu, aktorzy nosili swoje własne ubrania. Jamie Lee Curtis (Laurie Strode) wydała prawie 100 dolarów na swój strój.
Imię Michael Myers zostało nadane po pewnym europejskim dystrybutorze, który zajmował się rozprowadzaniem poprzedniego filmu Carpentera pt. "Atak na posterunek 13". Jest to swego rodzaju "dziękuję" za spore sukcesy tego filmu w Europie.


Film został nakręcony w 21 dni.


Miasteczko Haddonfield położone jest w stanie Nowy Jork. Jest to rodzinna miejscowość współautorki scenariusza Debry Hill. W filmie podano, że Haddonfield leży w stanie Illinois.


John Carpenter skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu w 4 dni. Motyw przewodni "Halloween" stworzono rzadkim znakiem metrycznym 5/4. John Carpenter nauczył się go od swojego ojca.


Przed filmem powstała książka, którą napisał Curtis Richards. Odsłania ona nieco więcej szczegółów z życia Michaela Myersa.
Źródła infomacji filmweb.pl oraz imdb.com


31.10.2018

Filmy o tematyce śląskiej

Publikacja 10 albumów, które wpłynęły na mój muzyczny gust.

Memuar z czasów zarazy. Lata dwudzieste XXI wieku.

Filmy drogi

Teksty chronione są prawem autorskim. Obsługiwane przez usługę Blogger.