Egzorcysta 24/31

Tytuł: Egzorcysta
Tytuł oryginalny: Exorcist
Rok produkcji: 1973
Kraj produkcji: USA


Kontrowersyjny i popularny od momentu pojawienia się na ekranach, "Egzorcysta" przetrwał jako klasyk, który miał ogromny wpływ na kolejne filmy, i który szokuje oraz przeraża do dnia dzisiejszego. Ta wywołująca dreszcze, realistyczna opowieść o przerażającej istocie obecnej w niewinnej dziewczynie, szalonej decyzji jej matki, która ma pomóc ją uratować oraz dwóch księżach - jednym wątpiącym i drugim, głęboko wierzącym - łączącym siły w walce z najpotężniejszym złem, zawsze zapiera dech w piersiach widzów. Fenomen swoich czasów i wszech czasów, "Egzorcysta", zaskakuje i wywołuje niepokój, jak żaden inny film.


[opis dystrybutora dvd]Kilka mniej znanych faktów nt. filmu.


Ze względu na groźby śmierci wobec Lindy Blair ze strony religijnych fanatyków, którzy wierzyli, że film "gloryfikuje szatana", Warner Bros postanowił przydzielić jej ochroniarzy chroniących ją przez sześć miesięcy po premierze filmu.


Plan zdjęciowy sypialni był chłodzony przez cztery klimatyzatory, aby było widać parę z oddechu aktorów. Temperatura sięgała nawet minus czterdzieści stopni. Było tak zimno, że pot zamarzał niektórym na ciałach. Pewnego dnia z rana wytworzyła się na planie mała warstewka śniegu.Producenci przewidywali, że praca na planie potrwa 85 dni. Jednak z powodu komplikacji film kręcono 224 dni.


Oryginalny zwiastun filmu, który składał się wyłącznie z obrazów demona o białej twarzy, szybko migającego w ciemnościach, został zakazany w wielu kinach, ponieważ uznano, że jest "zbyt przerażający".


Propozycja muzyki napisanej przez Lalo Schifrina została odrzucona. William Friedkin powiedział później, że gdyby usłyszał muzykę Tangerine Dream, nakręciłby ten film od razu. 
William Friedkin tuż przed rozpoczęciem pracy nad kręceniem filmu poprosił prawdziwego egzorcystę, by ten odprawił egzorcyzmy na planie filmowym.


Billy Graham, amerykański ewangelista i teolog, stwierdził, że szatan mieszka w rolkach filmu "Egzorcysta".


Podczas pierwszego wyświetlania filmu na terenie Wielkiej Brytanii, w wielu miastach zakazano pokazywania "Egzorcysty" w lokalnych kinach. Doprowadziło to do sytuacji, że kursowały specjalne autobusy zabierające ludzi do miejsc, gdzie ten zakaz nie obowiązywał.


W czasie prac nad filmem zginęło dziewięć osób, w tym dwoje aktorów Jack MacGowran i Vasiliki Maliaros.

24.10.2018

Filmy o tematyce śląskiej

Publikacja 10 albumów, które wpłynęły na mój muzyczny gust.

Memuar z czasów zarazy. Lata dwudzieste XXI wieku.

Filmy drogi

Teksty chronione są prawem autorskim. Obsługiwane przez usługę Blogger.