Byt 17/31

Tytuł: Byt
Tytuł oryginalny: The Entity
Rok produkcji: 1982
Kraj produkcji: USA


Carla Moran (Barbara Hershey) zostaje zaatakowana i zgwałcona przez niewidzialną istotę. Przerażona kobieta nie wie co zaszło. Ataki zaczynają się powtarzać. Kiedy świadkami jednego z nich są jej dzieci, postanawia iść do psychiatry. Lekarz (Ron Silver), który się nią opiekuje stwierdza że są to jedynie wytwory jej wyobraźni. Nie potrafi jednak zrozumieć zniszczeń w jej domu ani sińców na jej ciele. Niezadowolona z diagnozy kobieta zwraca się o pomoc do parapsychologów. W trakcie przeprowadzania badań w jej mieszkaniu odkrywają obecność jakiejś nieznanej i niewidocznej mocy.Kilka mniej znanych faktów nt. filmu.


Martin Scorsese umieścił ten film na liście 11 najbardziej przerażających horrorów wszechczasów.


Paranormalne i nadprzyrodzone wydarzenia przedstawione w tym filmie rzekomo miały miejsce po raz pierwszy w 1976 roku, czyli około siedem do ośmiu lat przed powstaniem i wydaniem tego filmu.
Ten film jest oparty na prawdziwym ataku ducha na kalifornijską kobietę imieniu Doris Bither. Była ona kilkakrotnie zgwałcona przez duchy trzech mężczyzn.


Prawdziwy syn Carli Moran opowiadał, że w momencie kiedy próbował obronić swoją matkę, tajemnicza siła pchnęła go, a w czasie upadku złamał sobie rękę. W czasie prac nad filmową wersją tych wydarzeń rękę złamał sobie także aktor wcielający się w jego rolę.


17.10.2018

Filmy o tematyce śląskiej

Publikacja 10 albumów, które wpłynęły na mój muzyczny gust.

Memuar z czasów zarazy. Lata dwudzieste XXI wieku.

Filmy drogi

Teksty chronione są prawem autorskim. Obsługiwane przez usługę Blogger.